Látványos sziklaképződmények a tengerparton
A világ tele van egyedi tengerpartokkal. Léteznek különleges színű homokos tengerpartok, világító tengerpart vagy egyedi sziklaképződményekkel tarkitott is. Most ez utóbbiak közül szemezgetünk.
Gömbsziklák tengerpartja
Új-Zéland Koekohe strandjára érkezőket fantasztikus látvány fogadja. Többszáz hatalmas, szabályos gömb alakú szikla fekszik a Moeraki és Hampden települések között az otagói tengerparton. Amaori legenda szerint mindegyik szikla egy-egy élelemmel teli kosár volt, túlsúlyuk miatt lemaradtak az „ősi kenuról”, ahullám pedig kimosta őket a partra, és kővé változtak. Az olykor három métert is elérő természeti látványosságok kora mintegy 65 millió év. Nem a víz vagy a szél formálta őket,hanem az igazgyöngy keletkezéséhez hasonló folyamat által, karbonátok héjas kristályosodásával jöttek létre.
Az Óriások útja (Giant’s Causeway):
Észak-Írország vulkáni tevékenység eredményeként létrejött partszakasz, Antrim megyében, Bushmills városától 3 km-re található. Körülbelül 40 000 bazaltoszlopból álló terület. A szorosan illeszkedő oszlopok többsége 6 szögletű. A legmagasabbak kb. 12 méteresek, de a megszilárdult láva vastagsága helyenként a 28 métert is eléri. 1986 óta az UNESCO világörökség része. A legenda szerint egykor az ír óriás, Finn MacCool (Fionn mac Cumhaill) utat épített magának tengerparti, antrimi otthonától az atlanti vizeken át ellensége, a skót Finn Gall Hebridákon fekvő erődjéig. Százával verte le a hosszú kőcölöpöket a tengerfenékbe, aztán hazatért piheni. A ravasz skót óriás megelőzte, maga ment át szigetéről, Staffáról Írországba. MacCool feleségének sikerült elhitetnie vele, hogy az alvó óriás csak a kisfia. Finn Gall megrettent és ijedtében elmenekült. Amikor kiért a tengerre, felszaggatta maga mögött az utat, hogy senki se járhasson többé rajta.
Katedrálisok tengerpartja
Spanyolország északi részén, Galíciában található Ribadeo kis várostól nem messze található a Playa de las Catedrales (Katedrálisok tengerpartja). Amely a hatalmas szikláról és boltíveiről kapta a nevét. A víz és a szél által megformált grandiózus boltíveket csak apálykor lehet bejárni. A part klasszikus abráziós part, a hullámverés erősen kikezdte a szárazföld flis-rétegsorait.